Cíl: Hodnocení screeningu a léčby retinopatie nedonošených na Dětské oční klinice.
Soubor a metodika: Retrospektivní zhodnocení zdravotní dokumentace nedonošených dětí, narozených v období let 2012–2022 a léčených na Neonatologickém oddělení a Neonatologických JIP ve FN Brno. Ke screeningu Retinopatie nedonošených (ROP) je ročně předloženo průměrně 150 dětí. Za 11 let sledovaného období bylo vyšetřeno celkem 1694 předčasně narozených dětí.
Výsledky: Pacientů, kteří dospěli do stadia ROP vyžadujícího léčbu bylo 100 a potvrdilo se nám, že nejvíce ohroženou skupinou byly děti s porodní hmotností pod 1000 g. Byl hodnocen také gestační věk zahájení terapie. Léčba ROP probíhala nejčastěji kombinací laserové fotokoagulace sítnice a intravitreální aplikace anti-VEGF (35 pacientů), a dále monoterapiemi: aplikací anti-VEGF (30 pacientů), laserovou fotokoagulací sítnice (28 pacientů) a kryoterapií (2 pacienti). Žádný z pacientů nedospěl do ROP stadia 4 nebo 5. Počet pacientů vyžadujících léčbu v posledních třech letech výrazně poklesl.
Závěr: Článek dokumentuje screening a trend v léčbě retinopatie nedonošených v posledních letech. Zajímavé jsou proměny ve výskytu ROP od roku 2020, které odráží pozitivní vývoj neonatologické péče. Retinopatie nedonošených je stále onemocnění, které může vést ke slepotě předčasně narozených dětí, ale díky včasnému zahájení screeningu a léčby se dá tomuto předejít. Pokrok v péči o novorozence s prematuritou se odráží i ve výskytu tohoto závažného onemocnění.